HOUBY V DĚTSKÉM JÍDELNÍČKU

Vyrostla jsem u lesa a houby patřily pravidelně na náš stůl. Od léta až do podzimu jsme nosili domů houby na kila. S mými dětmi jsme objevili společně prvních pár hříbků loňský podzim, ale teprve letos pro nás toulky lesem znamenají i začínající houbaření.

Vím, že houby nejsou v dětské stravě doporučovány, a proto jsem se obrátila na odbornici v analytické chemii a ženu, která rozumí složení stravy určené nejen dětem, autorku webu pidižrouti.cz.

Poprosila jsem ji jestli by mi mohla zodpovědět pár otázek na téma:

                        HOUBY V DĚTSKÉM JÍDELNÍČKU

 

Ahoj Viky, jak jsi na tom s houbami Ty? Jsi náruživý houbař nebo spíše naopak?

Ahoj. Mě moc baví chodit na houby, ale bohužel je moc nedokážu identifikovat. Naštěstí můj muž je vášnivý houbař a tak chodíme na houby často, ale když si nejsem jistá, houby vždy musí projít kontrolou mého muže 🙂

Také syna Jeníka (2 roky) učíme, že se houby nesmí ochutnávat a že ne každá je jedlá. Již ví, že houbu, kterou najde, musí nejdříve zkontrolovat tatínek 🙂 Například vím, že některé holubinky jsou jedlé a některé ne (ač nejsou jedovaté, ale jsou moc hořké) a pozná se to, když do houby kousneš. To ale Jeníka určitě ještě nechci učit…

Už když jsem před pěti lety začínala s příkrmy, zjistila jsem, že houby jsou pro děti do tří let doporučovány jako nevhodné? Můžeš mi prosím vysvětlit proč?

To má několik důvodů. Jednak, pokud si houby sbíráte sami,  může dojít k tomu, že omylem seberete  nejedlou houbu (nedej bože jedovatou), ale to není ten hlavní důvod.

Houby (jejich buněčné stěny) obsahují chitin a člověk nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu, tj. houby jsou poměrně těžce stravitelné a navíc při jejich trávení mohou vznikat látky, které mohou být pro člověka alergenní. To vše může být pro dítě rizikové.

Houby se mohou také podílet na kombinované alergii s dalšími alergeny ve stravě a to se může projevovat například těžkými průjmy.

Dále je dobré si uvědomit, že houby do sebe vážou těžké kovy (např. rtuť, olovo, kadmium). Těžko říct, jak je na tom která houba a říká se, že by jich člověk musel sníst hodně, aby se to projevilo.

Musíme ale myslet na to, že dětský organismus je křehký a při mnohem nižší váze dítěte může samozřejmě dojít mnohem snadněji k překročení bezpečné hladiny těžkých kovů v organismu. Neznamená to, že pokud dítě ochutná kousek houby, něco se mu musí zákonitě stát, nicméně já bych malému dítěti do 3 let například smaženici nedala a už vůbec ne k večeři.

Dalším faktorem je, že houby váží vodu a po požití většího množství hub tak můžou přispět k odvodnění dětského organismu.

 

 Takže je to především vlastní složení hub ovlivněné prostředím, kde rostou a konzumované množství, co má vliv na jejich stravitelnost lidským organismem?

Velké riziko je také  v tom, že houby jsou velmi náchylné k plísním. Někdy to nemusí být ani moc vidět, ale spory plísní už mohou na houbách být, obzvlášť pokud nasbírané houby nespotřebujeme hned, ale necháme je na druhý den, nebo ještě déle. Obecně je velkou chybou uchovávat houby například v igelitové tašce.

Pro děti mohou plísně představovat opravdu nebezpečí, které se může projevit i na kůži ve formě různých mykotických vyrážek, v horším případě můžou plísně v potravinách způsobit poškození ledvin a jiné zdravotní neduhy. Samozřejmě se v nevhodně uchovávaných houbách mohou množit červi apod.

Osobně si myslím, že člověk musí ke všemu přistupovat rozumně. Dítěti do 3 let bych rozhodně nedala smaženici z dva dny starých hub (ale ani z čerstvých), natož na noc, kdy má organismus odpočívat a ne se prát s trávením hub.

Nicméně když jsme měli houbovou omáčku z čerstvě nasbíraných hříbků, ochutnání jsme se nevyhnuli. Ale je něco jiného, když dítě ochutná kousek houby nebo sní plný talíř smaženice.

 

Naopak ale v některých maso-zeleninových příkrmech se objevují žampióny a to už asi od 9 měsíců. Jak je to s žampióny a jaký je tedy rozdíl oproti houbám?

Žampiony nebo i hlíva ústřičná se pěstují běžně na substrátech k tomu určených, takže by tam nemělo být riziko těžkých kovů. Nicméně od 9 měsíců bych ani žampiony dítěti nedala a to kvůli faktům uvedeným výše, jejich stravitelnosti a možné alergii. Omáčku z hlívy již můj syn ochutnal ve 2 letech.

 

Od jakého věku tedy a v jaké formě bys doporučila maminkám podávání hub, běžně dostupných v našich lesích ?

Já bych doporučila určitě až od 3 let, kdy už je dětský organismus přece jen trochu více odolný. Neříkám tím ale, že když dítě mladší 3 let ochutná pár kousků z omáčky, musíte s ním běžet na pohotovost.

Pouze bych osobně houbová jídla jako taková svému dítěti podala až tak od 3 let a to ještě v nějakém rozumném množství a nikdy ne navečer. Jednak kvůli tomu, že jsou houby těžce stravitelné a také kvůli tomu, kdyby se projevila nějaká alergická reakce.

 

Hovořily jsme o nevhodných látkách uvnitř hub, co naopak pro náš organismus přináší konzumace hub dobrého, může nám v něčem přispět?

Tak určitě. Houby obsahují kolem 90% vody a obsahují vitamíny (skupiny B, některé karoteny) a minerální látky (např. draslík, vápník, hořčík atd.), i když ne v takové míře, jako třeba jiné potraviny. Využitelná je pro nás ale spíše vláknina a bílkoviny.

Kdybychom se pak bavili o houbách jako je třeba hlíva ústřičná nebo pak houby shiitake, tak tyto houby potom obsahují více různých prospěšných látek a mají prokázaný vliv například na podporu imunitního systému, mohou pomoci při různých virových či bakteriálních onemocněních, hlíva obsahuje například β-glukany, které mají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. .

 

Moc děkuji, Viky, za Tvůj čas a skvělé vysvětlení. Nám maminkám zase pomůže lépe chápat, jaké přínosy ale i následky může mít složení stravy našich dětí. Chtěla bys ještě sama něco k tématu hub v jídle dodat?

 Malé děti jíst houby nutně nepotřebují, vše, co může jejich organismus z hub získat, mohou mít z jiných, lépe stravitelných potravin. I pro starší děti by měly houby znamenat jen zpestření jídelníčku. Jako největší přínos pro děti, co se týče lesních hub, vidím velkou pohodu a radost při jejich sbírání a hledání v krásném prostředí 🙂

 Tak to s tebou naprosto souhlasím :). Děti stejně víc než sbírání hub, baví objevovat svět, zkoumat prostředí, kde jsou a pokud je to les, nabízí se jim neomezené možnosti dětských her.

 

Co ty na to?

comments

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *